Володимир Зеленський: Одеса. Миколаїв. Російські терористи продовжують свої намагання зруйнувати життя нашої країни.

Дата: 20.07.2023 16:57

На жаль, є поранені, є загиблі... Мої співчуття рідним та близьким!

Але немає у держави-зла ракет, які були б сильніші, ніж наша воля зберегти життя, підтримати один одного і перемогти.

Я дякую всім, хто захищає наші міста, наших людей, наше небо! Дякую всім нашим воїнам, рятувальникам, лікарям, місцевій владі, волонтерам... усім, хто залучений до ліквідації наслідків російського терору!

Дякую працівникам портів, які роблять усе, щоб зберегти нашу інфраструктуру! Будівельникам та ремонтним бригадам, які допомагають людям відновити нормальні умови життя!

Усі разом ми пройдемо цей страшний час. І вистоїмо проти ударів російського зла.

——

Odesa. Mykolaiv. Russian terrorists continue their attempts to destroy the life of our country.

Unfortunately, there are wounded and dead... My condolences to the families and friends!

But the evil state has no missiles that are more powerful than our will to save lives, support each other and win.

I thank everyone who defends our cities, our people, our sky! I am grateful to all our warriors, rescuers, doctors, local authorities, volunteers... to everyone involved in eliminating the consequences of Russian terror!

I am grateful to the port workers who do their best to preserve our infrastructure! To the builders and repair teams who help people restore normal living conditions!

Together we will make it through this terrible time. And we will withstand the attacks of Russian evil.

Джерело:https://www.facebook.com/watch/?v=795129375599109