Щорічно 22 травня року відзначається День річки Південний Буг

Дата: 23.05.2023 10:18

Щорічно в Україні 22 травня відзначається День річки Південний Буг. Південний Буг – четверта за довжиною (після Дунаю, Дніпра та Дністра) річка України та найбільша, яка тече тільки територією України.

До басейну річки Південний Буг, входить і р. Чичиклія. Таким чином День Південного Бугу відноситься і до Миколаївської  громади.

Південний Буг - мальовнича річка із зеленими долинами та гранітними скелями, порогами, перекатами. Кожна річка, як і людина, має своє ім’я. Бог – так велично називали цю красиву річку наші предки – давні слов’яни.

На одній із карт 1740 року, Південний Буг, названо Бугом. Назва річки Південний, укорінилася пізніше, після поділів Речі Посполитої. Внаслідок цих поділів на території сучасної України стало два Буги. Щоб відрізнити їх, одному із них дали уточнюючу назву Південний.

Краса цієї річки оспівана у багатьох  піснях. «Красою України» називала його Леся Українка:

Он ярочки зелененькі,
           Стежечки по них маленькі,
           Перевиті, мов стрічечки,
           Збігаються до річечки,
           Річка плине, берег рвучи,
           Далі, далі попід кручі...

Бере свій початок Південний Буг на Хмельниччині біля мальовничого села Холодець Волочиського району. Довжина Південного Бугу – 806 км. Глибина Південного Бугу – у середньому 2,5 м. Її басейн площею 63 700 км 2 межує з басейнами Дністра (на заході) та Дніпра (на півночі та сході). Басейн Південного Бугу розташований на території семи областей України, а саме – Вінницької, Кіровоградської, Миколаївської, Черкаської, Одеської, Хмельницької та Київської областей.

Річкова мережа басейну Південного Бугу утворена понад 6,5 тисячами малих річок та 11 середніми річками.

В басейні проживає 4,1 млн. чол. Для цієї річки особливо актуальним є лозунг Організації Об’єднаних Націй – ми всі живемо нижче за течією!

Природні ресурси басейну мають велике господарське значення. В басейні розвинута промисловість, мала гідроенергетика, зрошення, рибне і комунальне господарства, розташовані атомна, гідроакомулююча і кілька теплоелектростанцій.

Для управління водними ресурсами в басейні Південного Бугу, реалізації державної політики у сфері водного господарства на території басейну створено Південно-Бузьке басейнове управління водних ресурсів.

Для басейну Південного Бугу характерним є забруднення поверхневих вод органічними сполуками. Підвищений вміст органічних сполук є наслідком впливу забруднюючих речовин, які потрапляють у водні об’єкти зі стічними водами підприємств, і впливу органічних сполук природного походження, що надходять у поверхневі води з торфовищ та боліт.

Площа водозабору в межах Одеської області становить 3060 км2. На теперішній час водозабір по басейну Південного Бугу зменшився в 6 разів.. Значне скорочення забору поверхневих вод призвело до відповідного зменшення скидів стічних вод різної категорії якості та безповоротних втрат. Загальна гідроекологічна ситуація залишається достатньо проблемною, зокрема із-за незадовільного технічного стану каналізаційних очисних споруд.

Для вирішення еколого-економічних проблем басейну Південного Бугу з урахуванням світового досвіду управління природними комплексами  Президентом України Володимиром Зеленським, був підписаний Закон України від 12 січня 2023 року № 2887-IX Про водовідведення та очищення стічних вод.

Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування системи водовідведення, спрямовані на створення сприятливих умов життєдіяльності людини та захист навколишнього природного середовища від негативного впливу стічних вод. А також передбачає відповідальність за порушення законодавства у сфері водовідведення, наприклад: за забруднення та засмічення вод; введенні в експлуатацію підприємств, комунальних та інших об’єктів без споруд і пристроїв, що запобігають забрудненню і засміченню вод або їх шкідливому діянню то ін..

Закликаю  усіх, хто відпочиває на березі річки Чичиклія не залишати після себе сміття!

Давайте, збережемо Південний Буг для майбутніх поколінь!

Оксана Шабатура, Інженер І  категорії  відділу  водних об’єктів басейну  річок Причорномор’я