Техніка безпеки під час проведення дератизації в житлових та складських приміщеннях

Дата: 09.12.2021 11:22

Враховуючи високу чисельність мишоподібних гризунів, як на  присадибних ділянках, так і в складських, житлових приміщеннях, зерносховищах,  на фермах, виникає гостра  потреба в  проведенні боротьби із цими шкідниками. Гризуни завдають великої шкоди посівам сільськогосподарських культур, псують сировину, готову продукцію, а також є переносниками інфекційних захворювань людини (туляремії, лептоспірозу паратифу, інфекційного гепатиту).

З метою недопущення випадків  отруєння людей при проведенні дератизації -  комплекс заходів по боротьбі з гризунами (мишами , щурами) наголошуємо на дотриманні правил техніки безпеки при застосуванні отруєних принад та на використанні лише тих, які дозволені до використання в складах, зерносховищах, в закритих приміщенням, у побуті , тощо згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» для роздрібного продажу населенню . Під час проведення захисних заходів  від мишоподібних гризунів слід дотримуватись Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.1001-98 та правил особистої гігієни.  Слід пам’ятати - отруєні принади, для боротьби з гризунами є високотоксичними для людини та тварин і потребують  суворого дотримання заходів безпеки і норм витрати препарату. Обсяги, терміни і кратність обробок повинні суворо відповідати епідеміологічним та ентомологічним показанням. Інсектицидні принади необхідно розкладати в недоступних для дітей і домашніх тварин місцях. Для розкладання принад категорично забороняється використовувати харчовий посуд. Повинна бути виключена можливість попадання їх в продукти харчування і харчовий посуд. Всі особи, які мали контакт з отруєними принадами у перервах і по закінченню робіт, повинні ретельно вимити руки й обличчя з милом, рот прополоскати чистою водою. В контактуючих під час виникнення таких симптомів як: сильний головний біль, виникнення кровотечі з носа, поява крові в сечі, блідність ясен, зміна кольору шкіри, блювота потрібно негайно госпіталювати – це основні ознаки родентицидного отруєння. Існують профілактичні та винищувальні заходи боротьби з гризунами. Загально профілактичною мірою вважається:підтримка об’єкта і території в чистоті, правильне збереження харчових продуктів ,своєчасне видалення харчових відходів. Винищувальні заходи поділяються на механічні і хімічні . В якості механічних засобів застосовують капкани, пастки,  ультразвукові  відлякувачі, безпечні для людей. До хімічного методу захисту відноситься використання отруєних принад. За характером походження отрути поділяються на рослині та синтетичні. До отрут гострої дії (тварина гине після одноразового поїдання принади за кілька годин ) належить фосфід цинку – заборонений до використання! Він дуже токсичний і надзвичайно небезпечний при використанні, як для людини, тварин, птахів ,так і для навколишнього середовища. Отруєні принади пролонгованої дії (антикоагулянти) в більшості містять діючу речовину (бродіфакум 0.005%) - дозволені до роздрібного продажу населенню та застосуванню. Отрути знижують здатність крові до згортання й ушкоджують стінки кровоносних судин порушуючи метаболізм вітаміну К (вікасол ). При використанні таких препаратів їх кладуть на підстилку із картону чи поліетилену. При застосуванні не торкатися до приманки голими руками (запобігти попаданню отрути на шкіру, не відлякувати гризунів людським запахом ) на руки слід одягти резинові або поліетиленові рукавиці. Підстилки розкладають на відстані 3 -15 метрів одна від одної в залежності від чисельності гризунів. Протягом 7-10 днів здійснювати контроль за поїданням приманки і там, де вона з’їдена, обов’язково поповнюють її запаси до початкового об’єму. Припиняють розкладання засобу тоді, коли він залишається недоторканим гризунами. Після цього проводять вологе прибирання, видаляючи рештки препаратів, провітрюють кімнату.  Пам’ятайте - застосування навіть найефективніших засобів від повторного заселення гризунами не рятує. Боротьбу з гризунами слід вести систематично , комбінуючи різні методи та засоби, обов’язково дотримуючись техніки безпеки та правил особистої гігієни. Використовуючи тільки ті препарати ,які дозволені «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» до роздрібного продажу населенню.

Валерій ПЕРЕВЕЗНЮК, провідний спеціаліст відділу контролю за обігом засобів захисту рослин управління фітосанітарної безпеки контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Одескій області